"A bolondok rendszerint a mezei virágokért rajongnak. A mezei virágok a föld vad gondolatai, nyílnak magoktól szeszélyesen összevissza." (Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma)

2020. május 17., vasárnap

A cipő és a kultúra háza: az egykori Székesfővárosi Czipész Ipartestület székháza az erzsébetvárosi Wesselényi utcza 17. szám alatt


Waltersdorfer János fűszerkereskedő házát 1902-ben vette meg a Székesfővárosi Czipész Ipartestület, hogy annak lebontása után a telekre Kopeczek György terve alapján 1905-re felépítsék a részben 4, részben 3 emeletes szecessziós jegyeket is felmutató eklektikus székházukat. Az impozáns megjelenésű, klinkertéglás, magyaros mintás mozaikdíszekkel, vasmunkákkal képzett homlokzatú ház ezt követően lett az Ipartestület székháza. Az új épületben kapott otthont a szakiskola, a betegsegélyező pénztár és a szakma hivatali helyiségei. Az első világháború után az ingatlan tulajdonjoga - egy névváltozást követően - a Lábbeli Készítők Országos Szövetsége tulajdona lett. 128 négyzetméteres dísztermének neogót stílusú ablakai és a belső ajtók üvegbetétei igazi remekművek, Róth Miksának, a korabeli európai üvegművészet ismert mesterének a műhelyéből kerültek ki. Az ő kezemunkáját dicséri az utcafont homlokzatának színes mozaik-díszítései is. A lakatos munkákat Migray József készítette. Egy korabeli leírásból: "A homlokzat derült, melyet előidéz a jól összeválogatott színes anyag helyes elrendezése és az alkalmas helyeken aplicált üveg-mozaik. Az egész egy teljesen egyéni felfogású és helyes arányú, nem secessiós, de a XVI. századbeli átmeneti stylus gondolat-menete alapján épített minden ízében modern épület."
   A mozaikdíszekkel, kovácsoltvas zászlótartóval, kandeláberekkel és korlátokkal díszített épület Erzsébetváros legszebb középületeinek egyike. 2004 őszétől Civil Házként, majd 2005. július 1-jétől Közösségi és Művelődési Házként, jelenleg pedig ERÖMŰVHÁZ - Erzsébetvárosi Közösségi Házként működik.
   (A klinkertégla masszív, nagy ellenálló képességgel rendelkező, égetett agyag. Rendkívüli időtálló, fagyálló és színtartó tulajdonságokkal bír). 


















































































Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése