"A bolondok rendszerint a mezei virágokért rajongnak. A mezei virágok a föld vad gondolatai, nyílnak magoktól szeszélyesen összevissza." (Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma)

2026. június 26., péntek

Mini galériákká alakultak a Magyar Képzőművészeti Egyetem műtermei II.: a Képző Restaurátor murális műterem hallgatóinak művei

„Festmények a falakon, szobrok a műtermekben, kísérleti installációk a folyosókon – megnyílt a nyilvánosság előtt a Magyar Képzőművészeti Egyetem rejtett világa. A Képző tanév végi kiállításain a hallgatók legfrissebb munkái lepték el az egyetem ikonikus tereit, amelyek ilyenkor valódi mini galériákká alakulnak. Az érdeklődők nemcsak kész műveket láthatnak, hanem bepillantást nyerhetnek abba is, hogyan gondolkodik és alkot a következő kortárs művészgeneráció.

   Május végén nyitotta meg műtermeit és különleges alkotótereit a Magyar Képzőművészeti Egyetem. A Képző tanév végi kiállításai közel két héten át engedtek bepillantást abba a sokszínű és intenzív művészeti munkába, amely az egyetem falai között egész évben zajlik.

   A hagyományos év végi osztálykiállítások idején az egyetem műtermei, műhelyei és folyosói mini galériákká alakultak, így a nagyközönség is megcsodálhatta a különböző tanszékeken született hallgatói alkotásokat.

   Az esemény ritka lehetőséget kínált arra, hogy a látogatók beléphessenek az egyetem máskor zárt műtermeibe és ikonikus tereibe, ahová máskor halandó ember nem teheti be a lábát. Az érdeklődők egy élő, folyamatosan formálódó művészeti közegben barangolhattak: az Andrássy úti főépület historikus termeitől az Epreskert sajátos atmoszférájáig nemcsak kész művekkel találkozhattak, hanem magával az alkotói folyamattal és gondolkodással is.

   A Képző tanév végi kiállításain a Magyar Képzőművészeti Egyetem valamennyi tanszéke és osztálya bemutatkozott. A közönség megismerhette a festő-, szobrász-, grafika-, restaurátor-, látványtervező-, művészeti anatómia-, rajz- és geometria, intermédia- és vizuálisművész-hallgatók legfrissebb munkáit: a rajzi tanulmányoktól és kísérleti installációktól egészen a műfaji határokat feszegető projektekig.

   Az esemény egyszerre kiállítás, nyitott műterem és látlelet arról, hogyan reagál a kortárs művészgeneráció a körülötte zajló világra. A programsorozat nemcsak az egyetem szakmai életének kiemelt eseménye – hiszen az oktatók és hallgatók ilyenkor egymás éves munkáit is megismerhetik –, hanem fontos találkozási pont a közönség és a fiatal alkotók között is.”

(Az MKE írása)